Witam :)  HANAT Gospodarstwo Sadownicze

Sztuczne zapylenie leszczyny

Na wiosnę kwiatostany męskie leszczyny zwykle rozwijają się wcześniej niż żeńskie, są bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Podczas surowej zimy lub w czasie przymrozków wiosennych przemarzają w pierwszej kolejności. Rzadko się zdarza, aby przemarzły wszystkie kwiatostany męskie, a żeńskie pozostały nieuszkodzone. Jeśli na plantacji pozostanie 30-40% kwiatów męskich nieuszkodzonych, to ilość wytworzonego przez nie pyłku wystarczy do zapylenia kwiatów żeńskich. Zdarza się jednak, że przemarznie większy procent kwiatostanów męskich i ilość wytworzonego pyłku jest za mała do zapylenia wszystkich kwiatów żeńskich. Wtedy następuje obniżenie plonu orzechów. Można temu zapobiec, stosując sztuczne zapylanie. W tym celu w okresie pełnego spoczynku drzew, ale przed nadejściem silnych mrozów, zwykle w grudniu, należy ściąć z drzew część gałązek z dużą ilością kwiatostanów męskich. Ścina się te gałązki, które wiosną mają być wycinane w czasie prześwietlania. Wiąże się je w pęczki i umieszcza w chłodnej piwnicy, wstawiając końce pędów w wilgotny piasek. Pod koniec stycznia przenosi się je do ciepłego pomieszczenia o temperaturze 18-22°C i wstawia do naczynia z wodą. Po kilku dniach kwiatostany zaczynają się rozwijać, wysypują się z nich żółte ziarenka pyłku. Przed wysypywaniem się pyłku pod naczynie z gałązkami należy podłożyć biały papier, z którego łatwiej będzie zbierać pyłek. Pyłek umieszcza się w probówce, małej butelce lub słoiku i szczelnie zamyka. Przechowuje się go w temperaturze 2-4°C.
W czasie pełnego kwitnienia kwiatostanów żeńskich zebrany pyłek należy wymieszać z pyłem torfowym i opylić nim drzewa. Można też wsypać go do wody i do zapylenia użyć opryskiwacza. Pyłek „wypryskany" wraz z wodą szybko wysycha na powietrzu, trafia na znamię słupka kwiatu żeńskiego, kiełkuje i zapyla go.
Inna metoda, mniej pracochłonna, jest następująca: zebrane gałązki kwiatostanów męskich można również przetrzymać w chłodnej piwnicy do czasu, aż na plantacji zakwitną kwiaty żeńskie. Wtedy gałązki przenosi się do ciepłego pomieszczenia, o temperaturze 20-24°C, a kiedy pylić, wstawia się je do naczyń z wodą i przenosi pod drzewa lub na nich. Wysypujące się ziarenka pyłku roznoszone są przez wie powietrza na odległość do 100 m.
Jeszcze inny praktyczny sposób jest następujący: gałęzie ś czas prześwietlania wiosennego pozostawia się w międzyrzędzia Kiedy w pełni zakwitną kwiaty żeńskie, wjeżdża się kosiarką używaną do koszenia murawy, i tnie gałęzie pozostawione po prześwietleniu. Wtedy z kwiatostanów męskich rozmieszczonych na tych wysypuje się pyłek i zapyla kwiaty żeńskie. Jest to bardzo skuteczny sposób. Ponieważ kwiatostany męskie rozwijają się wcześniej niż żeńskie zdarza się, że rozwijające się później kwiatostany żeńskie nie zapylone z powodu przekwitnięcia kwiatostanów męskich. Natomiast ściętych wcześniej gałęziach kwiatostany męskie rozwijają się p na drzewach rosnących i mogą zapylać później rozwijające się kwiatostany żeńskie.

Autor. mgr inż. Henryk Zdyb

Interesuje Cię opłacalność produkcji orzechów laskowych w Polsce?! Kliknij  >> LESZCZYNA :) 

 

Jesteś ciekawy(a) jak wyglądają poszczególne odmiany orzechów kliknij tutaj >> orzechy

Projekt Orzech Zrzeszenie Producentów Orzechów i Sadzonek Leszczyny HANAT - Gospodarstwo Sadownicze